Fotoarchiv:http://mafyk.rajce.idnes.cz/

Aktuální foto při kliknutí na fotku či nadpis schůzky.

Schůzky

říjen

Děláme rakety a draky

Na úvodních schůzkách Mafýku začínáme se stavbou raket a draků na Letecký den. Letos máme dvě pracovní skupiny Mafýku vzhledem k velkému zájmu o členství z prvních ročníků. Máme tedy skupiny Mafýk-1 (prváci) a Mafýk-2 (druháci a třeťáci). Mafýk-1 ladí rakety a lepí draky na Letecký den, Mafýk-2 se připravuje na olympiády a SOČky.

duben

Oslvujeme, počítáme, měříme

Na třech schůzkách v průběhu závěru školního roku dopočítáváme úlohy z astronomické a fyzikální olympiády. Oslavujeme úspěch Honzy Pospíchala (1. místo) a Richarda Kokštejna (2. místo) v krajském kole fyzikální olympiády. Ve fyzikální konkurenci gymnazistů to je poprvé, kdy je porazili studenti ze střední průmyslové školy. Velká gratulace!!!!

březen

Těžiště a měření s Arduinem

Na březen máme v plánu kromě práce na SOČkách, opět trochu počítat a následně se vrátit k Arduinu a vyzkoušet s ním měření fyzikálních veličin.
3.3. Na této schůzce počítáme tětiště. Začínáme od jednoduchécho příkladu a končíme složitějším tvarem ve tvaru písmene E.

únor

Voda běžná, ale jedinečná

20.2. Na jediné únorové schůzce (prázdniny, lyžák) jsme se podívali na složení vody. Zjistili jsme, jaké má unikátní vlastnosti, jak je stará a podrobněji jsme se podívali na její jednu molekulu. Půlhodinovým výpočtem (Anička byla opět nadšená) jsme zjistili, jaký úhel svírájí vodíkové atomy s atomem kyslíku.

leden

Kružnice, elipsa, pohyb planet a balistika

9.1. Po absolvování školního kola Astronomické olympiády se vracíme k početním úlohám. Začínáme trochou teorie a následuje numerická dřina, jak to spočítat. Na této schůzce končíme Keplerovými zákony.
16.1. Věnujeme se kružnici, elipse a parabole. Opakujeme pohybové rovnice pro pohyb v gravitačním poli. Nejdříve řešíme pohyb těles v prostředí bez odporových sil. Vysvětlujeme si odporové síly při pohybu ve vzduchu.
23.1. Dostali jsme se konečně k výpočtu šikmého vrhu se započtením odporu vzduchu. Odvozujeme pohybovou rovnici a následně vytváříme jednotlivé vzorce pro výpočet polohy, rychlosti a zrychlení. Vysvětlujeme si, jak použít numerickou simulaci pro zobrazení trajektorie pohybu. K výpočtům požijeme Excel. Vytvoření tabulky mají Mafýkáři za domácí úkol do příští schůzky, tak uvidíme jak dopadnou.
30.1. Nadešel čas zúčtování a s balistickou křivkou se úspěšně popral pouze Honza Pospíchal, ostatní pohořeli. Odměnou všem za pár schůzek počítání byla soutěž ve stavění lahví s vodou. Láhev musí udělat jednu otočku a pak přistát na stole a zůstat stát. Hrají to děti v Austrálii, ale nám to moc nejde. Tak snad příště.

prosinec

Arduino

Podračujeme s výrobou blikajícího stromečku, podařilo se nám vyrobit tři funkční kusy. Program na rozsvěcování ledek připravil Filip Kočí a je nutno ho za to pochválit.
Jeden stromeček jsme vystavili v sekretariátu.
Koncem roku, přesně 20.12. proběhlo školní kolo astronomické olympiády pro první a druhé ročníky. Výsledky budou známy po 9.1.2017 a pak bude následovat krajské kolo.

listopad

Arduino

Na těchto schůzkách navazujeme na návštěvu Katedry měření na FELu a začíme s programováním Arduina. Začínáme klasicky a to blikáním LEDek. Seznamování se s diodami, rezistory a dráty zvládáme v klidu, programování v jazyku C už trochu s problémy. Filip Kočí s Káťou Bartošovou si práci s Arduinem vybrali jako SOČku, tak hlavně ve Filipovi mám oporu a pomocníka.
Toto téma zaujalo i Ondru Kubíčka z E4, který se přišel pochlubit rozchozenou sedmisegmentovkou.
Blikání LEDek se nám zdálo fádní, tak jsme se rozhodli vyrobit svítící vánoční stromeček ovládaný Arduinem, tak uvidíme.

říjen

Draci a rakety

Letos jsme začali schůzkou již v září a jako obvykle první schůzky věnujeme výrobě draků a raket. Svědomitě se připravujeme na 3. ročník leteckého dne. Opustili nás čtvrťáci, ale k aktivním členům z L2 přibylo pár prváků. Uvidíme, jak to půjde........
Opět nestíhám během schůzek fotit.

září

Nový školní rok

Letošní rok začínáme schůzkami Mafýku již v září a s novými www stránkami.
Starší shůzky, které proběhly v minulých letech je možno najít ve fotoarchivu na rajčeti.
S novým školním rokem jsme omladili tým Mafýka, jehož hlavní oporou jsou studenti druhého ročníku technického lycea a k nim přibereme zájemce z prvních ročníků, uděláme nábor a uvidíme.
Jsem zvědavý na letošní úspěchy Mafýkářů a jako první je čeká Temešvár.